3.1.1 zdefiniować pojęcie Regionalizacji nasiennej i Regionu pochodzenia wymienić gatunki drzew leśnych objętych Regionalizacją nasienną
3.1.1
10 pkt
Regionalizacja nasienna to system podziału obszaru Polski na regiony pochodzenia, mający na celu zachowanie odpowiednich walorów genetycznych i gospodarczych populacji głównych gatunków drzew leśnych. Ma to na celu zapobieganie negatywnym skutkom niekontrolowanego przemieszczania różnych populacji drzew.
Region pochodzenia to obszar, w którym występują populacje drzew o podobnych cechach genetycznych i fenotypowych, dostosowanych do lokalnych warunków siedliskowych. W Polsce wyróżniono 26 makroregionów nasiennych, które dzielą się na 106 mikroregionów.
Gatunki drzew leśnych objęte regionalizacją nasienną w Polsce to:
Jodła pospolita (Abies alba)
Modrzew europejski (Larix decidua)
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)
Świerk pospolity (Picea abies)
Buk zwyczajny (Fagus sylvatica)
Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea)
Dąb szypułkowy (Quercus robur)
Olsza czarna (Alnus glutinosa)
Powyższa lista gatunków jest zgodna z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2015 r.
10 pkt
3.1..1 określić cel wprowadzenia Regionalizacji nasiennej
3.1..1
10 pkt
Regionalizacja nasienna to system podziału kraju na określone strefy, mający na celu zachowanie i ochronę genetycznej różnorodności rodzimych populacji drzew leśnych. W Polsce wprowadzono ją w celu:
Zachowania odrębności naturalnych populacji: Identyfikacja i ochrona jak największej liczby naturalnych, rodzimych populacji gatunków lasotwórczych.
Zwiększenia bazy nasiennej cennych populacji: Rozszerzenie dostępności nasion z najcenniejszych populacji drzew w ich naturalnych regionach występowania.
Ograniczenia negatywnych skutków przemieszczania populacji drzew: Zapobieganie negatywnym skutkom niekontrolowanego przemieszczania różnych populacji drzew poprzez wprowadzenie podziału Polski na makroregiony i mikroregiony nasienne.
Dzięki regionalizacji nasiennej możliwe jest dostosowanie materiału rozmnożeniowego do lokalnych warunków siedliskowych, co sprzyja utrzymaniu zdrowych i stabilnych ekosystemów leśnych.