Katalog pracochłonności prac leśnych w zakresie szkółkarstwa
7.3.
10 pkt
Zdefiniować pojęcie hodowli lasu wymienić cele i zadania hodowli lasu zdefiniować pojęcie lasu
1.1.1.
10 pkt
Definicja hodowli lasu.
5pkt
Hodowla lasu jest procesem zarządzania i kierowania rozwojem lasu w celu osiągnięcia pożądanych celów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych. Polega na planowaniu, prowadzeniu i nadzorowaniu różnych działań w celu stworzenia i utrzymania zdrowych, zrównoważonych i produktywnych ekosystemów leśnych. Hodowla lasu ma na celu osiągnięcie równowagi między ochroną środowiska, społecznych korzyściach wynikających z lasu i zaspokojeniu potrzeb gospodarczych. Jest niezbędna do zapewnienia trwałości i zrównoważonego rozwoju lasów.
5pkt
Hodowla lasu – podstawowa nauka leśna, określająca zasady postępowania mającego na celu prawidłowe kierowanie procesami lasotwórczymi zgodnie z produkcyjnymi i pozaprodukcyjnymi zadaniami gospodarstwa leśnego. Hodowla lasu obejmuje reguły, metody i techniki odnawiania i pielęgnowania lasu, jak również zalesiania powierzchni nieleśnych, opiera się na szerokich podstawach przyrodniczych, w tym na podstawach ekologicznych.
10 pkt
Cele i zadania hodowli lasu
5pkt
Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie lasów istniejących i kształtowanie nowych, z respektowaniem procesów naturalnych poprzez:
a) stopniowe osiąganie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych,
b) kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz przyjaznych powiązań gospodarki leśnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
c) zapewnianie produkcji drewna i użytków niedrzewnych.
5pkt
Celami szczegółowymi hodowli lasu w odniesieniu do każdego drzewostanu są:
a) cele perspektywiczne (długookresowe) – polegające na określeniu drzewostanu w wieku jego dojrzałości do odnowienia, wyrażone w typach drzewostanów dla poszczególnych siedlisk, położenia i warunków środowiska przyrodniczego oraz w wiekach dojrzałości drzewostanów do odnowienia określanych w planach urządzenia lasu;
b) cele etapowe (średniookresowe) – stanowiące rozwinięcie celów perspektywicznych, obejmujące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, zgodnie z naturalną dynamiką rozwoju drzewostanów, uwzględniające potrzebę wprowadzania zmian w ich aktualnym stanie poprzez np.:
rewitalizację gleb i regradację siedlisk,
zmianę składu gatunkowego drzewostanów, ich struktury wiekowej i przestrzennej,
prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych o właściwym natężeniu i w sposób odpowiedni do fazy rozwoju drzewostanów,
c) cele krótkookresowe (doraźne) – formułowane na okres ważności planu urządzenia lasu i ujmowane we wskazaniach gospodarczych opisów taksacyjnych.
10 pkt
Pojęcie hodowli lasu
5pkt
Las to ekosystem lądowy zdominowany przez drzewa, który obejmuje rośliny, zwierzęta, grzyby, mikroorganizmy oraz całą sieć relacji między nimi.
5pkt
Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) drzewami i krzewami oraz runem leśnym lub przejściowo jej pozbawiony: przeznaczony do produkcji leśnej
stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego
10 pkt
Pojęcie lasu
Las wielopiętrowy, wielogtunkowy, zróżnicowany wiekowo. Zrównoważony ekosystem leśny na przykładzie drzewostanów w Nadleśnictwie Wisła
40 pkt
Scharakteryzować cele i zadania hodowli lasu
1.1.2.
10 pkt
Prof. Dr hab. Andrzej Jaworski „HODOWLA LASU tom 1” rozdział 1.3 Zadania hodowli lasu
Praca samodzielna z książką